8 Soruda Green Card nedir? Green Card başvurusu nasıl yapılır?

 8 Soruda Green Card nedir? Green Card başvurusu nasıl yapılır?

Green Card nedir? Ne işe yarar? Green Card başvurusu nasıl yapılır? 

Green Card ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızdan bulabilirsiniz.

1. Green Card nedir?

Greeen Card (Yeşil Kart), sahibi olduğu kişiye Amerika’da ömür boyunca çalışma ve oturma hakkı veren bir belgedir. Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu bir çok hakka sahip olunabilen bu belge ile kendi ülke vatandaşlığınızı yitirmeden kısmen Amerikan vatandaşı olursunuz. Belirli sürelerden ve şartlardan sonra ise tamamen Amerikan vatandaşlığına geçiş mümkündür.

2. Green Card sahiplerinin Amerikan vatandaşlarından farkı nelerdir?

 • Amerikan vatandaşları gibi seçme ve seçilme haklarına sahip değildirler,
 • Çekirdek aile dışındaki yakınlarını Amerika’ya getiremezler,
 • Devlet tarafından istendiği taktirde sınır dışı edilebilirler,
 • Devlet tarafından öğrencilere verilen burslar ve Amerikan vatandaşlarına sağlanan sosyal yardımlardan faydalanamazlar,
 • Emekli olduktan sonra başka ülkede yaşarlarsa emeklilik maaşı alamazlar,
 • Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. Ayrıca, ev veya herhangi bir kalacak yer de sağlamaz.

3. Hangi yollardan Green Card sahibi olunabilir?

 • Amerika’da iş kurmak isteyen yatırımcılar en az 500 bin dolarlık bir yatırımla iş kurabilir ve yeşil kart almaya hak kazanabilirler,
 • Herhangi bir Amerikan şirketi tarafından işe alınan yabancılar, iş veren firmanın başvuru yapması neticesinde yeşil kart alabilmektedirler,
 • Amerika’da yaşayan akrabası olan kişiler, akrabalarının talep etmesi ile green card almaya hak kazanabilmektedirler,
 • Mülteci olarak başvuru yapan kişilere uygun koşulları sağlamaları halinde green card verilebilir,
 • Siyasi sığınma hakkı talep eden politikacılar ve siyasetçiler, uygun görülmesi halinde yeşil kart elde edebilmektedirler,
 • Özel yetenekleri olan sanatçılar ve meslek sahipleri uygun görüldüğü taktirde yeşil kart alabilmektedirler,
 • Green Card çekilişi ile başvuru yapanların arasından her yıl 55.000 kişi yeşil kart sahibi olabilmektedir.

4. Çekiliş ile hak sahibi olabilmek için Green Card başvurusu nasıl yapılır?

Amerikan hükumeti, green card çekilişi olarak tanımladığı Diversity Visa programı ile her yıl 55.000 yabancı ülke vatandaşına yeşil kart vermektedir.

Başvuru her yıl Ekim ayında başlar ve Kasım ayında sona erer. Başvuru için 18 yaşını doldurmuş veya uzmanlık isteyen bir iş dalında iki senelik iş deneyimi sahibi olmak gerekiyor. Her meslekte iki seneden fazla tecrübeli olmak yeterli değildir. Her yıl değişkenlik gösterdiği için, hangi meslekler için bu durumun geçerli olduğunu konsolosluklar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Eğitim seviyesi ile ilgili beklenti ise en az lise mezunu olunması yönündedir.

Başvuru için belirli bir miktarda mal varlığı bildiriminde bulunulması gerekmez.

İngilizce bilmek zorunlu değildir.

Pasaportunuzun olması gerekmez.

Green card başvurusu internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet adresi http://www.dvlottery.state.gov/ şeklindedir.

Başvuru formunda eşin ve tüm çocukların bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmelidir.

Başvuru yapılırken sistem tarafından verilen “confirmation number” yani “konfirmasyon numarası” mutlaka kaydedilmelidir. Daha sonraki süreçte bu numara gerekecektir.

5. Green Card başvurusu sonrası süreç nasıl işliyor?

Her yıl Ekim-Kasım aylarında alınan başvurular sonrasında yapılan çekiliş sonuçları, bir sonraki yılın Mayıs ayında açıklanmaktadır.

Başvuru yapan kişilere posta yolu ile kazanıp kazanmadıkları bildirilmemektedir. Sonucu öğrenmek için başvuru sırasında verilen “konfirmasyon numarası” ile internet sitesine giriş yapılarak kontrol etmek gerekmektedir.

Green Card almaya hak kazanan kişilerin tüm işlemleri Ankara’daki Amerikan konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

Çekiliş sonucu hak kazanan kişi ve tüm aile fertlerinden aşağıdaki belgeler istenmektedir;

 • Pasaport,
 • Detaylı sağlık raporu,
 • Kimlik fotokopileri,
 • Eğitim durumunu gösterir belgeler,
 • Çalıştığı iş yerine ait sgk işe giriş bildirgesi,
 • Son 3 aylık sgk dökümü,
 • İş yeri imza sirküleri,
 • Banka hesap dökümü,
 • Varsa tapu ve ruhsat fotokopisi,
 • Vize ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu.

Yukarıda belirtilen evraklar hazırlanarak tüm aile fertleri ile birlikte Ankara’daki konsolosluğa bizzat başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Konsolosluğa gitmeden önce vize ücretlerinin ilgili banka hesaplarına yatırılarak dekontlarını temin etmek gerekir. Yatırılacak ücret her yıl değiştiği için gitmeden önce konsolosluktan bilgi alınmalıdır.

Vize görüşmeleri sırasında Green Card’ın gönderileceği bir Amerika adresi istenecektir. Kartın gönderileceği geçerli bir adres sunulması gerekmektedir. Varsa bir tanıdığınızın adresini verebilirsiniz. Yoksa Amerika’daki Türk konsolosluğuna gönderilmesini isteyebilirsiniz ancak önceden konsoloslukla görüşüp teyitleşmekte fayda var.

Amerika’ya gider gitmez kalacak yerinizi ayarladıktan sonra oradaki herhangi bir green card ofisine giderek kartın gönderileceği adresinizi güncelleyebilirsiniz.

6. Green Card almaya hak kazanan kişilerden vize alımı öncesinde istenen sağlık raporu nereden alınır? Raporda nelere dikkat edilir?

Green Card çekilişinde hak kazanan başvuru sahiplerinden, Ankara konsolosluğuna bizzat başvuru yaparken istenen belgelerden birisi de sağlık raporudur.

Sağlık raporu her kurumdan alınamaz. Amerikan konsolosluğu tarafından belirlenen kurumlardan alınmak zorundadır. Bu kurumların yada doktorların listesine konsolosluktan yada başvuru yapılan internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

Doktor sizin Amerika’ya girişinize engel olacak fiziksel yada ruhsal bir probleminiz olup olmadığına bakacaktır. Muayene sırasında Tüberküloz ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklara sahip olup olmadığınıza bakacaklardır. Ayrıca aşılarınızın tam olup olmadığı da kontrol edilecektir. Muayeneyi geçen kişilere kapalı bir zarfın içinde I-693 formu verilip konsolosluğa iletmeleri istenecektir.

Bu rapor 1 yıl geçerlidir. 1 yıl içerisinde Amerika’ya giriş yapmayan hak sahiplerinden tekrar sağlık raporu istenecektir.

Aşağıdaki sağlık sorunlarına sahip olan kişilere geçer rapor verilmemektedir;

 • Bulaşıcı hastalığa sahip olanlar,
 • Eksik aşısı olanlar,
 • Başkalarına zarar verebilecek nitelikte ruhsal hastalığa sahip olanlar,
 • Uyuşturucu bağımlılığı olanlar.

7. Green Card almaya hak kazanan kişiler hangi aile bireylerini yanında götürebilir?

Green Card başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, eşini ve 21 yaşının altındaki çocuklarını yanlarında Amerika’ya götürebilmektedirler.

Başvuru sahibi, anne ve babasını götüremez. 21 yaşın üzerindeki çocuklarını da götüremez.

Ancak başvuru sahibi, 21 yaş üzerindeki çocuğunu yada anne ve babasını normal turist vizesi ile yanında götürebilir.

Green Card sahipleri belirli şartları yerine getirdikleri taktirde Amerikan vatandaşlığına geçebilmektedirler. Bunun için en az 3 yıl kesintisiz Amerika’da çalışıyor olmak ve Amerikan Hükümetinin belirlediği şartları sağlıyor olmak gerekiyor.

Amerikan vatandaşlığına hak kazanan green card sahipleri dilerse anne ve babası yada 21 yaş üzerindeki çocuğu için green card başvurusu yapabilmektedirler.

8. Green Card sahibi olduktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Green card başvurusu yaparak Amerika’ya yerleşmeye hak kazanan kişiler, vize aldıktan en geç 6 ay içerisinde Amerika’ya yerleşmeleri gerekmektedir.

Hak sahibi olup Amerika’da yaşamayanlar yılda en az 1 defa Amerika’da bulunmalıdır. Uzun süre Amerika dışında kalan yeşil kart sahipleri bu haklarını kaybedebilmektedirler.

Eğer sağlık sorunları dolayısı ile Amerika dışında kalacaksanız bunu önceden bildirmekte yada duruma göre ilerki zamanlarda raporlamakta fayda vardır.

Amerika’ya her girişte green card gösterilmesi gerekmektedir. Bu yüzden yanınızda taşımanız gerekir. Eğer bu kartı kaybederseniz ülkeye girişte ciddi sıkıntı yaşarsınız.

Eğer kartınızı kaybederseniz mutlaka polis tutanağı tutturup gazete ilanı vererek faturasını ve ilgili gazeteyi alarak yanınızda bulundurup Amerika’ya gittikten sonra bu belgeleri ibraz ederek yeni kart çıkartmalısınız.

Green Card ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Amerika’da yaşam koşulları nasıldır? Aylık ne kadar para ile geçinilebilir? Çalışan yada öğrenciler için ne kadar aylık harcama bütçesi gerekir bilgi almak isterseniz aşağıdaki linkten kapsamlı analizimize ulaşabilirsiniz;

Amerika’da yaşam koşulları ve aylık harcama bütçesi

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı umarız.

Yapılan Yorumlar
 • Anonim dedi ki:

  Amerika’da yaşayan akrabası olan kişiler, akrabalarının talep etmesi ile green card almaya hak kazanabilmektedirler BU NASIL MUMKUN?

Bir Yorum Yapın