Almanyada Çalışmak İş Olanakları 2020

18.081

Almanya’da İş İmkanı 2020

Almanya’da çalışmak isteyenlerin mutlaka çalışma iznine ihtiyacı vardır. Bu izni alabilmek için çalışacağınız firmanın davetiye göndermesi gerekir. Eğer çalışacağınız firma aracılığıyla bir izin alabilirseniz daha fazla konu karşınıza çıkmayacaktır. Almanya’dan çalışma izni almanın diğer yolu ise bir Alman vatandaşıyla evlenmektir. Başka yollar üzerinden çalışma izni alınamaz.

Almanya’da İş İmkanları

Almanya iyi bir iş fırsatı sunduğundan dolayı Türklerinde sıklıkla tercih ettiği bir ülke haline gelmiş durumdadır. Bu ülkede bir üniversite mezunu olmasanız bile çeşitli sektörlerde rahat bir şekilde iş bulabilirsiniz. Üniversite mezunu olmayan kişiler gıda veya hizmet sektörüne yönelmeyi düşünebilir. Özellikle bu tarz sektörlerde her daim yoğun bir işçi arayışı vardır. Almanya’da en fazla iş fırsatının olduğu sektörler ise aşçılık, işçilik, tamir işleri, fabrika işçiliği, garsonluk gibi işler olmaktadır. Dil biliyorsanız ve yeterli çevreye sahip durumdaysanız bu ülkede çok daha basit bir şekilde iş bulabilirsiniz. Burada asgari ücret alan bir işçi bile ülkemize nazaran çok daha refah bir hayat yaşayabilir. Ayrıca bu işçilerin ödediği faturalar, vergiler çok daha düşük durumdadır. Bunun yanında işçilere sunulan çeşitli haklar bakımından da oldukça avantajlı yerlerden biridir. Gerek sosyal imkan, gerekse devlet desteği bakımından işçilerin çok daha rahat bir hayat sürmesine imkan tanınır.

Almanyada Çalışmak İş Olanakları 2020

Almanya’da Maaşlar

Almanya’da işçi maaşları buraya çalışmak için gitmeyi düşünenlerin merak ettiği konulardan biridir. İşçi maaşları ise çalışılan kente ve yapılan işe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak minimum olarak işçilere 800 ile 900 Euro arasında bir ücret ödenir. Kadrolu durumda olan işçilerin maaşı ise 1200 ile 1300 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Eğer deneyimliyseniz ve üniversite mezunuysanız o zaman alacağınız maaşlarda da artış görülür. Bu rakamlar yalnızca işçiler için belirlenmiş olan asgari ücretlerdir.

Almanyada Çalışmak İş Olanakları 2020

İş Başvurusu Yapma

Boş bir iş pozisyonu bulduysanız bu durumda yazılı olarak başvuru yapmanız gerekir. Özellikle iş başvurusu sırasında iş verenlerin gözünde iyi bir izlenim yaratmak oldukça önemlidir. Almanya’da iş başvurusu yaptığınız sırada başvuru belgelerini bir dosyayla birlikte firmaya iletmeniz gerekir. Ayrıca online başvuruları kabul eden çeşitli firmalarda bulunur. Bu tarz bir durumda ise gerekli olan belgeleri mail olarak göndermeniz istenir. Göndereceğiniz belgede ön yazı, özgeçmiş, kişisel bilgiler, deneyim, eğitim, dil bilgileri, sertifikalar gibi çeşitli konular ele alınmalıdır. Başvurunuz eğer iş verenlerin gözünde olumlu olursa görüşmeye çağırılırsınız. İş görüşmeleri tanışmak için bir fırsat sunar. Bu aşamada bölüm müdürleri maaş, beklenti ve geçmiş iş deneyimlerinizle ilgili çeşitli sorular sorar. Aynı zamanda Almanca seviyenizin nasıl olduğu da bu görüşme sırasında sorgulanacaktır. Görüşmeye hazırlık yapmak için firma hakkında gerekli bilgilere sahip olmalısınız. Zayıf yönleriniz veya becerilerinize ilişkin gelecek sorulara yönelik hazırlıklı olmaya gayret göstermelisiniz.

 

En Karlı İş Fikirleri 2020

İhracat İçin Tavsiyeler

Donmadan Canlı TV İzleyin

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.