İhracat Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

19.023

1. İhracat Fikrimize nereden başlamak lazım?
İlk olarak Uluslararası bir şirket imajı oluşturun. Gerçek anlamda başarılı olmak için güvenilir olmak şarttır. Aslında küçük bir şirket olsanız bile kendinizi uluslararası arenada güvenilir ve sağlam bir iş ortağı olarak sunmanız gerekebilir. Küçük işler bile uluslararası iş dünyasındaki imajınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Örneğin…

İlk olarak İnternet sitenizdeki ve kartvizitinizde ki telefon numarasına +90 ekleyebilirsiniz.
İkinci olarak İnternet sitenizde hangi ülkelere ihracat yapmak istiyorsanız  web sitenizde o ülkelere ait dil seçeneği olsun.
Üçüncü olarak firma logonuzu ve internet sitesi tasarımını gözden geçirin. Uyduruk bir internet sitesi olan şirketle kimse iş yapmak istemez.
Maillerde kesin olarak görevinizi, şirket adını ve diğer bilgilerinizi belirtin. Mailin sonunda imza olarak da kullanabilirsiniz.
Kişi ve kurumlarla görüşün. Dış Ticaret Müsteşarlığı, ithalat-ihracat yapmak isteyen şirketlere yardım sağlamaktadır. Müsteşarlıktan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bulunduğunuz şehirde sizle benzer ürünlerin ithalat-ihracatıyla uğraşan başka şirketlr de vardır. Bu şirketlerle görüşmeye çalışın. Başarılı insanlar, tecrübelerini paylaşmaktan gocunmazlar. Bu kişilerle tanışmanız hem bilginizi hem de network’ünüzü artırır. Ummadığınız kapılar açılabilir. Bu konuyu asla es geçmeyin.

Ticaret odaları, TOBB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi kurum ve kuruluşlardan dış ticaret mevzuatıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Lisans, izin, belge, sağlık belgesi gibi evraklara ihtiyacınız olabilir dış ticarete atılmadan evvel.

Ayrıca kargo ve ödeme gibi konularda da bilgilenmeye ihtiyacınız olacak. Bu konularda da yine bahsedilen kişi ve kuruluşlardan faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Dış ticaret konusunda tecrübeli kişilerle çalışın. Şirketteki herkesin yaptığınız işi biliyor olduğundan emin olun. Ya tecrübeli kişilerle çalışın ya da personelinizi bu konuyla ilgili eğitin. Dış ticaret kursları bulunuyor hemen her şehirde. Çalışanlarınızı bu kurslara gönderip onların konuyla ilgili bilgilerini artırmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şirkette ihracat sorumlusu olarak bir kişi belirleyin. Tamamen bu işle ilgilenen bir kişinin olmasına özen gösterin.

İhracat karışık ve rekabetin yoğun olduğu bir alandır. Personelinizi bu nedenle ülke içi satış ve ihracat arasındaki farkı iyi anlamalıdır. Uluslararası ticaret ticaret kurallarını ve ticaret etiğini iyi bilmeli yani çalışanlarınız.

bancakredi.com

2. İnternete açılın.
Bugünlerde kurumsal bir websitesi, dış ticaret yapmak isteyen bir şirket için olmazsa olmazlardan biridir. Yani potansiyel iş ortaklarınız ve müşterileriniz, sizin hakkınızda bilgi toplamak için ilk olarak %99 ihtimalle internet sitenizi ziyaret ederler . Eğer siteniz basit ve amatör görünümlüyse muhtemelen başka bir şirketle yollarına devam ederler. Bu nedenle profesyonel bir internet sitesine sahip olmalısınız.

Ayrıca ürünlerinizin online katalogu olmalı. Ürünlerin genel özelliklerini web sitenizde açıklamalısınız. Sitede adresiniz, kurumsal telefon numaranız ve kurumsal mail adresiniz de bulunmalı ayrıca. İlk izlenim denir ya hani, bu devirde artık insanların sizinle ilgili ilk izlenim edindikleri yer internet sitesidir. Bu konuyu ciddiye alın. Arama motoru optimizasyonu (SEO) konusuna da önem verin ki web siteniz Google’da üst sıralarda çıksın.

İnternetten istifade edin. İnternette dış ticaretle ilgili onlarca farklı web sitesi ve forum bulunuyor. Bu platformlarda zaman geçirmeye çalışın. Aklınıza takılan bilgileri sorun. İnsanlarla mesajlaşın. İnternet başlı başına bir ticaret okuludur. Bundan maksimum düzeyde yararlanmaya çalışın.

3. Piyasanızı seçin ve piyasa değerlendirmesi yapın.
Verileri analiz edebilmelisiniz. Dünyanın dört bir yanında yüksek ihracat potansiyeli olan pek çok piyasa mevcut. Ancak önemli olan bu piyasalardan size en uygun olanı belirleyebilmektir.

İhracat piyasası seçerken doğru bilgilerle hareket etmelisiniz. TOBB, ticaret odaları, gümrük müşteşarlığı gibi kurumlar bu konuda size yardım edebilirler. Ancak bu kurumların vereceği bilgilerin çok azı spesifik olacaktır, ancak buralardan elde ettiğiniz bilgiler sayesinde hedef piyasayı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Piyasa araştırması yaparken istatistiksel bilgiler çok önemlidir. Uluslararası ticaret alanında veri toplama işiyle uğraşan şirketler, ticaret odaları ve ticaret bakanlığı size bu konuda kritik bilgiler sunabilir. Ayrıca bazı şirketler belli bir fiyat karşılığında satmayı düşündüğünüz ürünle ilgili ithalat-ihracat verilerini sizle paylaşabilirler.

İnternet de bu konuda faydalı bir araçtır. İnternette sorularınızın tam karşılığını bulamayabilirsiniz, ancak araştırmanız konusunda yararlı bilgiler edineceğinize şüpheniz olmasın.

İhracat potansiyelinin iyi olduğunu, belli bir ülkeden yapılan soruşturmalardan anlayabilirsiniz. Yani örneğin, PVC boru üretiyorsanız ve web sitenizi ziyaret eden kişilerin bulunduğu ülkeler arasında Gürcistan açık ara öndeyse Gürcistan’a ihracat yapmayı düşünebilirsiniz. En temel anlamda veri analizi böyle bilgileri okuyabilmeyi gerektirir.

Aslında

Piyasanın gerekliliklerini bilmelisiniz.
Hedef müşterilerinizi değerlendirmelisiniz.
Rakiplerinizi analiz etmelisiniz.
Düşük maliyet/düşük fiyat tarifesiyle çalışan yerel şirketlerle rekabet etmeye hazırlanmalısınız.
Uçağa atlayın… Hedeflenen piyasaya gitmek ve yerinde inceleme yapmak, yerel piyasanın durumunu gözlemlemek, koşulları ve rakipleri tanımak için yurtdışına gidebilirsiniz.

Gitmeden önce…

Yapılacak listesi hazırlayın.
Gideceğiniz ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği ile irtibata geçin ve size rehberlik edecek bir memur talep edin.
Toptancıları ziyaret edin. Ürünleri, fiyatları inceleyin.
Ülkenin güncel durumu ve kültürü hakkında bilgi edinin.
“Merhaba”, “Günaydın”, “Lütfen” gibi temel kelimelerin o dildeki karşılığını öğrenin. Ufak şeyler büyük fark yaratabilir bazen.

4. Her piyasanın farklı olduğunu ve aniden değişebileceğini idrak edin.
Uluslararası ticarette yapılan en yaygın hatalardan biri işlerin hep aynı seyrinde olacağı yanılgısına düşmektir. Yani sattığınız ürün X ülkesinde çok talep görürken Y ülkesinde hiç talep görmeyebilir. Endonezyalılar ürün kalitenizi beğenirken Macarlar ürünlerinizden hiç memnun olmayabilir. Piyasa trendlerini ve taleplerini, her ürün ve ülkenin kendine has özelliklerini, iş geleneklerini, kültürleri ve insanların düşünme biçimlerini anlamadan bir piyasada tutunabilmek çok ama çok zordur.

Piyasanın birkaç yıl gibi kısa bir süre içinde değişebileceğini de bilmeniz gerekir. Teknoloji, küreselleşme, gümrük ve ticaret tarifelerinin kaldırılması, ithalat-ihracat düzenlemelerinde yenilikler, uluslararası ticareti doğrudan etkiler. Bu nedenle güncel gelişmeleri yakından takip etmeli ve yeni düzenlemelere göre B ve C planlarını hazır etmelisiniz.

5. Durumu analiz edin, konum alın ve ürünlerinizde değişiklik yapın.
Kargo gönderirken iki konuya dikkat etmelisiniz.

Kargo masraflarını minimum tutmak
Paketin güvenliğini maksimum sağlamak
Örneğin, Moskova’ya meyve suyu satacaksınız. Bir seferde 10.000 şişe meyve suyu gönderdiğinizi ve her partide %5’lik bir zararı tolere edebileceğini öngördünüz. Ancak uygun paketleme yapamazsanız Moskova’ya gidene kadar 10.000 şişenin hepsi de kırılabilir.

Bu sorunu çözmek için üretici firmayla yeni bir paket tasarımı konusunda anlaşırsanız artık %5’ten daha fazla fire vermezsiniz.

Yani ihraç edeceğiniz ürünlerin güvenliğine maksimum özen göstermek zorundasınız.

Müşteri ihtiyaç ve taleplerine kulak verin. Yerel pazarda başarılı olmanız, uluslararası pazarda başarılı olacağınızın garantisi değildir. Örnek vermek gerekirse, kendi ülkenizde 2 litrelik cam şişede sattığınız meyve suyunu, Somali’deki insanlar satın alamayabilir, bu kişilerin bütçesine uygun olmayabilir. Dolayısıyla Somali’ye meyve suyu ihraç ederken 1 litrelik plastik kutulardan gönderebilirsiniz. Müşterilerin ihtiyaçlarını, taleplerini ve durumlarını gözetmeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.