İnternetten Satış Yapmak

11.925

İnternetten Ne Satabilirim?

Online ürün satışı dev bir piyasadır. Yeni işletme sahiplerinin, girişimcilerin ve hem de sermayesiz para kazanmak isteyenlerin fazlası internettten satabilecekleri mamülleri araştırırlar. Biz de “İnternetten ne satabilirim” diyenler amacıyla bir rehber niteliğinde olan bu yazıyı hazırladık.

Evimdeki kullanmadığım eşyaları mı satmalıyım? Yoksa yalnızca çevrimiçi tetkik yapmalı ve hoşlandığım mamüllerin tedarikçilerini bulup bu mamülleri mi satmalıyım? Ürünleri internetten satmak para kazanmanın en basit yoluymuş gibi gösterilir. Eminiz ki sizde sahibinden, ebay, amazon ve gittigidiyor gibi internet sitelerinde “para kazanmanın en süratli yolu” reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu tür yanıltıcı reklamlara kendinizi kaptırmanız ve büyük umutlarla kendi çevrimiçi işinize başlamak istemeniz son derece normaldir. Şu bir gerçek ki internetten ürün satışı yaparak başarılı olabilirsiniz fakat bu satmak dilediğiniz rastgele bir ürünü rahatlıkla satarak parayı garantileyeceğiniz manasına gelmez. Online ürün satışında iki önemli nokta bulunmaktadır. Birincisi DOĞRU ürün türlerini seçmek ikincisi de bu mamülleri nereden bulacağınızı bilmektir.

1- Online satış amacıyla doğru mamüllerin seçilmesi

İnternet satıcılarının en büyük ortak hatası en iyi bildikleri ya da en çok istek ettikleri mamülleri seçmeleridir ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Genellikle iyi bir düşünce olarak görüldüğü ve sizin amacıyla doğru olan bir ürünü satmaya çalışmak başarı şansınızı azaltır. Neden mi? Çünkü çevrimiçi satış yapar iken gerçek bir alış veriş içerisinde satış yaparsınız. Online satış gerçekleştirme gerçek bir iştir ve gerçek işler varsayımlarla, tahminlerle ve şahsi tercihlere bağlı olarak ilerlemez. Yeni bir çevrimiçi dükkân açmak ve satış aleminde yarışmak istiyorsanız hangi ürünü satacağınıza karar vermenin TEK yolu piyasa incelemesi gerçekleştirmetır. Satmayı dilediğiniz ürünün piyasalanabilir olup olmadığını ya da piyasalanabiliyorsa ne kadarlık bir başlangıç bütçesine gereksiniminizın olduğunu saptamak zorundasınız.

Örneğin yeni satıcıların fazlasınun elektronik cihazlara karşı ilgisi bulunmaktadır. MP3 çalarlar satan bir tedarikçi bulurlar ve yeni çevrimiçi dükkanlarını lanse etmek amacıyla bir sürü para harcarlar. Ardından hiçbir satış yapamadan aylar geçer ve bir sürü para harcadıkları durumda namacıyla satış yapamadıkları konusu ile alakalı kafaları karışır. Anlayamadıkları şudur: girdikleri ürün piyasasındaki başka çevrimiçi satıcılar yığın durumunda satın alma yaptıklarından toptan fiyatı düşürürler ve şayet siz mamülleri dropshipping ( satıcılar alıcıları bulur, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedelini müşteriden alır, ürünün ücretini ve postalanacağı adresi ise direkt olarak tedarikçisine gönderir. Satıcının birim kazancı ise ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır ) yöntemiyle satmaya çalışırsanız sizin fiyatlarınız başka satıcıların fiyatlarına göre daha pahalı kalır. Bu tür ana malları satmaya çalışan yeni satıcılar genellikle başarısız olur zira çevrimiçi piyasası yöneten oturmuş satıcılara karşı mücadele edemezler.

Online satışta doğru mamülleri seçmenin anahtarı niş piyasalara yönelmektir.

2- Online olarak satılacak mamüllerin bulunması
Diyelim ki satacağınız doğru ürünü seçtiniz ve sıra bu ürünü nasıl bulacağınıza geldi. Satacağınız çevrimiçi mamülleri araştırırken “yenilenebilir” kaynaklar bulmanız gerekir. İşte bu noktada bir tedarikçiye gereksiniminiz olacaktır.

İster dropshipping yöntemiyle satış yapın dilerseniz toptan satış ile. Satıcı olarak amacınız size en iyi toptan fiyatları verecek ve size tekrar tekrar ürün tedarik edebilecek sürekli bir tedarikçi bulmak olmalıdır. İnternet üzerinden gerçek tedarikçiler bulmak gerektiğince zahmetlidir zira gerçek tedarikçiler internet üzerinden seyrek reklam verirler.

Fakat sizi eskiden uyaralım. Bu tedarikçilerle alakalı reklamların %99’u yasal kaynaklara ait değildir. Bunların fazlası komisyoncudur ve yeni satıcıların başarısız olmalarının en büyük namacıylaleridir. Komisyoncular, çevrimiçi satıcılar ve gerçek tedarikçiler arasındaki firmalardır. Kendilerinin gerçek tedarikçi olduğunu söylerler fakat bu büyük bir yalandır. Asıl amaçları sizden para almaktır. Saçma gibi gözükse de her gün bir sürü yeni satıcı bu tuzağa düşmektedir.

İnternetten Satış Yapmak

Tedarikçileri araştırırken aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın:

1- Gerçek tedarikçiler sizden aylık ücret almazlar.

2- Gerçek tedarikçiler sizden kurulum ücreti almazlar.

Diyelim ki çevrimiçi satış amacıyla ürün bulmaya çalışıyorsunuz ve sizden hiçbir ücret talep etmeyen bir tedarikçi buldunuz… Sahte olabilirler ve size gerçek toptan fiyatları vermeyebilirler. Tedarikçiler size gerçek toptan fiyatları vermezse çevrimiçi ürün satışı piyasasında mücadele edemezsiniz. Gerçek tedarikçilerle çalışmazsanız başarılı olamazsınız. Neyse ki bulabileceğiniz gerçek tedarikçiler de bulunmaktadır.

İnternetten Satılacak Ürünler
İnternetten satış yaparak gayet güzel paralar kazanabilirsiniz, ama ilk evvelce işin mantığını kapmanız gerek.

İnsanlar kar seviyesi yüksek mamülleri toptan alıp direkt olarak satma hayali kurar. Fakat hangi ürünü satacağına karar vermek zor bir konudur.

Yeni ve tanınmış mamülleri belirleme edip bu mamülleri internet üzerinden satmak amacıyla ilk olarak iyi bir tetkik gerçekleştirme gerekir. Zira sizin gibi bu işi yapan, gerçekleştirme isteyen milyonlarca şahıs bulunuyor.

E-ticaret bölümünde başarıya ulaşmak amacıyla doğru mamülleri seçmeli; bu mamülleri piyasalamak ve satmak amacıyla doğru becerilere sahip olmalısınız.

Aşağıda internet üzerinden satabileceğiniz pek çok ürün derledik. Listemize geçmeden evvelce internetten satmak amacıyla ürün alırken nelere ilgi etmeniz gerektiğine bakmalıyız.

 

İnternetten Satmak İçin Ürün Nasıl Tespit Edilmelidir?

Öncelikle trend ve tanınmış bir ürün bulmalı, bu ürünün 3-6-9-12 aylık satış performansına bakmalısınız. Amazon Best Seller’dan seçeceğiniz ürünün ne oranda talep gördüğüne bakabilirsiniz.

Seçeceğiniz ürün insanların hayatını basitlaştırmalı, onların yaşadığı bir probleme çözüm sunmalıdır. Bu da seçeceğiniz ürün kategorisinde insanların ne tür şeylere gereksinim duyduğunu belirleme etmekle mümkündür. Yani bir anlamda piyasasının açığını yakalamalı ve açığı doldurmaya çalışmalısınız. Eğer süregelen olarak belirleme edilen ve değişik tipleri olan bir ürün seçerseniz rekabetin altında kaybolup gidebilirsiniz.

Google Trend ya da Trend Hunter gibi platformlar üzerinden yaklaşan bir trendi yakalamalı ve bu trendi herkesten evvelce fark etmelisiniz. Trend mamüller bir anda piyasayı kapladığı amacıyla süratli hareket etmek ve bu ürünü tedarik etmek amacıyla risk almaya çalışmanız iyi olabilir.

Hobi tutkunlarının ilgi göstereceği özel mamüller satmak da tekrar değişik bir yöntemdir. Hobisi olan şahıslar, bu tutkuyu gerçekleştirme amacıyla alış veriş yapmaya daha yatkındır. Hem de hobisi olan, bir şeylerin koleksiyonunu yapan şahıslar size ve markanıza daha sadık olurlar. Bu da uzun vadede işiniz amacıyla mükemmel bir şeydir.

Kar seviyesi yüksek ürün seçmek de internetten satış gerçekleştirme amacıyla önemli bir konudur. İnsanlar genellikle 150-200 lira ve altındaki mamülleri daha basit satın alırlar. Bu fiyat aralığındaki mamülleri toptancılardan ideal fiyata alıp üzerine kar marjı koyarak satabilirsiniz.

En Çok Satan Mı? En Trend Olan Mı?

Bu soruyu sormanız son derece anlaşılır. Kısaca ikisini de denemenizde yarar bulunmaktadır diyebiliriz. Bu sene trend olan ve gayet güzel kazanç gerçekleştiren bir ürün istikbal sene iş yapmayabilir.

Bizim size önerimiz ilk olarak tanınmış ve trend mamüllerle satış yapmaya başlamanız, daha sonra ise çok satan ve başarılı olmasını kanıtlamış (365 gün süresince gereksinim duyulabilecek) mamüller satarak iş modelinizi sürdürülebilir duruma getirmenizdir.

Yani yaz mevsiminde çocuklar amacıyla balkon havuzu peynir ekmek gibi satarken bu ürün sonbahar ve kış aylarında bir adet bile satılmayabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.