Katar’da Çalışmak ve İş İmkanı 2020

7.064

Katar’da Çalışmak ve İş İmkanı 2020

Son dönemlerde Katar’da çalışmak Türklerin ilgisini çeken konulardan biri haline geldi. Özellikle büyük fırsatlar barındırması ve işçilere çeşitli olanaklar sunması bu ülkeye çalışmak için gidenlerin sayısında artışların olmasına neden olmuştur.

Günümüzde Katar’da yoğun bir iş imkanının olduğunu belirtmek gerekir. Dünyanın pek çok yerinden gelen insanların iş sahibi olduğu ülkede petrol, doğalgaz gibi çeşitli sektörlerde çok hızlı bir şekilde iş bulunabiliyor. Ayrıca bu sektörlerle birlikte ülkede en fazla yükselen sektörlerden biri olan inşaat sektöründe de sıklıkla işçi talebi oluşuyor.

Katar’da Çalışılacak Sektörler

Katar’da çalışmak her ne kadar kulağa cazip gelse de, düşünüldüğü kadar kolay değildir. Dünyanın pek çok bölgesinden gelen işçilerin ağır çalışma koşulları can sıkıcı boyuttadır. 50 derece sıcak altında çalışan işçilerin düşük bir ücret altında çalıştırılması söz konusudur. Hatta bazen işçilerin aylık 200 dolara çalıştığı da bilinen şeyler arasındadır. Bu durum vasıfsız olan Nepalli işçiler için geçerlidir. Türkiye’den alınan iş gücü ise genel olarak vasıfsız işler için değildir. Fayansçı, su tesisatçısı, kalfa, mühendis, mimar gibi çeşitli kadrolar için işçi alınır.

Katar’da Nasıl Çalışılır?

Katar’da iş imkanları oldukça geniştir. Burada işçi olarak çalışabilmek için çeşitli kurumlara yasal olarak başvuruda bulunmanız gerekir. Aynı zamanda vize ve çalışma izni gibi çeşitli işlemleri de tamamlamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde bu ülkede çalışmanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Ülkede işçilere verilen maaşlar arasında bir uçurum söz konusudur. Çeşitli sınıflara ayrılan işçilerin maaşları bu yönde değişir. Amerikalı ve Avrupalı olanlar birinci sınıfta değerlendirilirken bu kişilerin maaşı en az 10 bin dolardan başlamaktadır. Türkiye, Mısır gibi ülkelerden gelen kişiler ikinci sınıf, Asya ülkelerinden gelen kişiler ise üçüncü sınıf olarak görülür. Buna göre Amerikalı bir işçi 10 bin dolar kazanabilirken, Nepalli bir işçi ise aylık olarak en fazla 300 dolar alacaktır. Türkler ise kendi ülkelerinde kazanmış oldukları ücretin yaklaşık olarak üç kat daha fazlasını kazanabilirler. Tabi yapmış oldukları işe ve deneyimlerine bağlı olarak bu ücretlerde değişkenlik olabileceğini belirtmek gerekir.

Katar’da Çalışmak ve İş İmkanı 2020

Eğer Katar’da iş bulmak isterseniz çalışacağınız firmayı özenli bir şekilde belirlemeniz lazımdır. Size mutlaka sigorta, uçak bileti, araba gibi çeşitli imkanların sunulacağından emin olmalısınız. Özellikle ülkede yaşam oldukça pahalı olduğundan dolayı bu tarz giderlerinde üzerinde durulması gerekir. Ülkeye çalışmaya gitmeden hemen önce mutlaka öncelikli olarak iş yerini ve yaşayacağınız evi görmelisiniz. Zira pek çok insan durumlar iyi olmadığından dolayı geri dönebiliyor. Bu nedenle ilk olarak yaşayacağınız bölgeyi görmeniz daha önemlidir. Sosyal hayat açısından bir hayli avantajlı olan ülke bu açıdan oldukça memnun edici bir düzeye sahiptir. Ancak ülkede ev fiyatlarının aşırı şekilde pahalı olması dezavantajlardan biri olarak görülür.

Almanyada Çalışma Şartları

En Yeni İş Fikirleri

Canlı Tv İzle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.