Konut Kredisi Hakkında

 Konut Kredisi Hakkında

Konut Kredisi Hakkında 

Konut kredisi birçok insanın barınma ihtiyacını kalıcı olarak sağlaması için başvurduğu yöntemler arasındadır. Konut kredisi hakkında bilinmesi gereken birçok detay vardır. Konut kredisi hakkında bilmedikleriniz sizi ve ailenizi zor duruma sokabilir. Bu yüzden 200 bin liralık bir ev için 40 bin liralık birikiminiz yani peşinatınız olması gerektiğini bilmelisiniz. Bunu hesaba katarak ne kadar ödeyeceğinizi, bunun için çekmeniz gereken kredi miktarını belirlemelisiniz. Böylece kredi kullanarak ev alırken sıkıntıya da girmemiş olursunuz. Kredi çekerken aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekecektir.

  • Konut kredisi için peşinatınız ne kadar fazla olursa ihtiyacınız olan kredi o kadar az olur
  • Yakınlarınızdan borç alma riskine girmemelisiniz
  • Gelirinizin yüzde 40’ını geçmeyecek bir kredi kullanmalısınız
  • 30 yıla kadar vadelerle kredi kullanabilirsiniz
  • Aylık kredi miktarınızı makul ölçüye çıkaran uzun vadeler, geri ödediğiniz tutarı arttıracaktır.
  • Kira ödemek yerine ev almayı tercih etmeniz her açıdan karlıdır çünkü kira öderseniz eviniz olmaz ama kredi öderseniz hem eviniz olur hem de evinizin değeri artar.
  • Elbette Ev Almak Daha Mantıklı

Elbette bütçenize ve birikimlerinize göre ev almanız çok daha karlı bir seçim olacaktır. 50 bin lira bir peşinat biriktirirseniz, 200 bin liralık ev için 150 bin kredi çekmeniz gerekecektir. Kredilerinizi vadeye göre öderken, yıllar geçtikçe ödeme miktarı artmayacak ama evinizin değeri artacaktır. Bir diğer yandan kredi çektiğinizde 150 bin lirayı 290 bin lira civarında ödemiş olacaksınız. Yani çektiğiniz paranın iki katını ödeyeceksiniz. Bu yüzden maliyetleri, getirileri ve götürüleri dikkatli olarak hesap ederek kararınızı vermelisiniz. Aksi halde konut kredisi ödemekte zorlanacağınız mali bir külfet haline gelebilir.

Banka Destekli Konut Kredisi

Çeşitli kampanyalar doğrultusunda çekilecek konut kredileri düşük faiz oranları ve diğer maliyetler söz konusu olduğunda çok ekonomik bir çözüm olabilir. Her yıl kiranıza zam geleceği ve ev almak için yaptığınız birikimi devam ettireceğiniz düşünüldüğünde kredi çekmeniz daha mantıklı bir seçenek olabilir. Çünkü ödemeler bittiğinde ev sahibi olmanız mümkün olur. Ancak kira öderseniz eviniz olmayacağı gibi birikiminizi de çeşitli ihtiyaçlar için harcarsınız. Böylelikle banka destekli konut kredisi kullanmanız işinize yarayabilir. TOKİ gibi çeşitli oluşumların kampanyalarını takip ettiğinizde kredi çekerek ev sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın