Schengen Vize Nedir, Nasıl Alınır?

3.998

Schengen Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Schegen tabiri AB üyelerini kapsayan ülkeler için kullanır. Bu ülkeler arasında Almanya, Yunanistan, Letonya, İtalya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İsviçre, Lüksemburg gibi ülkeler bulunur. Schengen üyeleri arasında birlik üyeliğine bağlı olarak üyeler vizesiz bir şekilde yalnızca pasaport veya kimlikleri üzerinden diledikleri ülkeleri ziyaret edebilirler. Schegen dışında kalan ülkelerde bu kişilerden vize talep edilebilir.

Nasıl Alınır?

Schengen vizesi alma pek çok vatandaşın merak ettiği konuların başında bulunuyor. Gitmek istenen yerin temsilciliğine başvurarak Schengen vizesi alınabilir. Vize başvurusu yapmak isteyen kişiler kurumun istediği belgeleri temin etmelidir. Daha sonraki aşamada ise internet üzerinden e-randevu işleminin yapılması istenir. Schengen vizesi ücreti ise yıllara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca vize kategorisine bağlı olarakta bu fiyatların bazı değişikliklerin olacağını belirtmek lazımdır. Günümüzde Schengen ülkesine giriş için ödenmesi gereken ücret 60 euro, D vizesi 116 euro, eğitim vizesi 50 euro ve 0 ile 12 yaş arası ücretsiz olmaktadır.

Gerekli Olan Evraklar

Ülkeden ülkeye gitmek için bazı şartlarda değişiklik görülebilir. Ancak istenen belgeler her ülke için aynı durumdadır. Schengen vizesi için sizden talep edilecek belgeler ise şu şekildedir:

  • Başvuru formu
  • Pasaport
  • İkametgah
  • Otel ve uçak bileti rezervasyonu
  • İstenen ölçülere bağlı olarak fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi
  • Banka hesabı bilgileri
Schengen Vize Nedir, Nasıl Alınır

Schengen Vizesi Hakkında

Schegen vizesinin çıkış süresi on günü bulabilir. Genel olarak bu işlemin beş günlük süre içinde sonuçlandığı bilinir. Ancak bazı aksaklıklar nedeniyle vizenin on güne sarkabilme ihtimali vardır. Vize başvurusu yapmak için seyahat zamanını da dikkate almak gerekir. Seyahat tarihine bağlı olarak vize başvurusunda bulunmak daha doğru olacaktır. Buna göre seyahat tarihinden en az 20 gün en fazla ise 90 gün öncesinde schengen vizesinin alınması gerekir. Özellikle ilk kez bu vizeye başvuranlar arasında bulunacaksanız yukarıdaki belgelere ek olarak sizden başka belgelerde talep edilebilir. Hatta bazı kişileri konsolosluğa çağırdığı bilinen durumlar arasındadır. Bu tarz mülakatlarda ise size sorulan sorulara doğru ve eksiksiz olarak yanıt vermeniz istenir. Gerçeği çarpıtan şekilde sorulara cevap vermeniz çeşitli aksaklıklar görmenize neden olabilir. Bu nedenle konuya karşın dikkatli olmanızda fayda vardır.

Ancak daha önceki dönemlerde zaten Schengen vizesi almış durumdaysanız bu durum yeniden vize çıkma olasılığını arttırır. İlk başvurunuzda bu vizeyi on günlük olarak aldıysanız, ikinci başvurunuzdan sonra ise altı aylık olarak alabilme şansınız doğabilir. Bu nedenle daha önceki zamanlar içinde Schengen vizesi alan kişilerin diğerlerine nazaran çok daha şanslı olduğunu belirtmek gerekir. Bu kişiler diğerlerine göre daha kolay bir şekilde bu vizeyi alabilirler. Eğer başvurunuz reddedilirse en geç bir aylık süreç içinde gerekli kurumlara itiraz edebilme hakkınız vardır. Ancak ödediğiniz harç ücretini geri almanız söz konusu olmaz.

Katarda Çalışma İmkanı

Almanyada Çalışmak İçin

Canlı Tv İzle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.