Türkiye S400 Füzeleri Hakkında Bilgi

4

Türkiye S400 Füzeleri Hakkında Bilgi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından özellikle savunma amaçlı alınan S-400 füzeleri hakkında merak edilen çok sayıda farklı soru bulunmaktadır.

Rusya’dan alınacak olan S400 füzeleri hakkında bilgi almak isteyenler için özellikle merak edilen sorular üzerinden hazırlanmış olan açıklayıcı içerikler daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlamaktadır. Savunma amaçlı özellikle tercih edilecek olan füzeler konusunda bilinen özellikler arasında biri opsiyonlu olmak üzere iki adet füze satın alınması düşünülüyor.

Yapılan açıklamalarda özellikle sistemin kontrolünün tam anlamıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sağlanacak belirtilmektedir. Anlaşma dahilinde tam olarak toplam tutarda 2,5 milyar $ ödeneceği belirtilmektedir. Yapılan görüşmeler dahilinde sistemin teslim edilmesi durumunda Türkiye özellikle S400 kullanan ilk NATO üyesi ülke olarak anılacak. Bunun yanı sıra ABD tarafından yapılan açıklamada özellikle ABD’nin bu durum konusunda endişeli olduğu belirtilmektedir.

Türkiye S400 Füzeleri Hakkında Bilgi

S-400 Füzeleri Özellikleri

Günümüzde dünyada özellikle kullanılmakta olan en iyi savunma sistemi olarak gösterilen S400 füzeleri hakkında merak edilenler oldukça fazladır. Rusya özellikle soğuk savaş döneminde başlamış olduğu geliştirme çalışmaları ile hazırlamış olduğu füzeler ile savunma sisteminin dördüncü neslini ifade etmektedir. 1993 yılında başlanan geliştirme çalışmaları doğrultusunda hazırlanmıştır. Özellikle bütçenin kısıtlı olması nedeniyle uzun sürede geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.

Yeni sistemle değil bunun yerine eski sistemiyle geliştirilmiş olan füzelerdir. Mevcut teknolojiyle hazırlanmış olan füzelerin %70-80’i önceki modeli olan S300’den alınmıştır. Füze depolama sandıkları, radarlar ve fırlatma rampaları bir önceki modelden alınmıştır. 1999 yılının sonlarında testlerinin başlamasıyla birlikte 2007 yılında faaliyete alınması sağlanmıştır. İnsanlığı ve insansız her türlü hava aracını yok etme özelliğine sahiptir.

S-400 Füzeleri Hakkında Merak Edilenler

Savunma amacıyla gerçekleştirilecek olan çalışmalar sırasında özellikle füzelerin kullanımı her hedefte iki füze kilitleyerek eşzamanlı 80 hedefi bulma özelliğine sahip olan S400 füzeleri teknik özellikleri ile dikkat çekmektedir. En fazla 3500 km uzaklıkta olan orta menzilli balistik füzeleri imha etme özelliğine sahiptir.

Sistem içerisinde bulunan füzenin ağırlığı yaklaşık olarak 1,8 ton olarak bilinmektedir. Aynı zamanda uzunluğu 8 metre ve çapı da 50 cm olarak ayarlanmıştır. Bunun yanı sıra 145 kilograma kadar gerekli olması durumunda savaş başlığı taşıma özelliğine sahiptir. Sahip olduğu özellikler nedeniyle özellikle tercih edilen füzeler kullanımı durumunda yaşanabilecek olan sorunlara karşı ülkenin savunma sistemini daha güçlü hale getirebilir. Bu nedenle özellikle Türkiye tarafından da tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Yurtdışında Çalışmak İçin Tıklayınız

Katarda Çalışmak ve İş Olanakları

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.