Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı

 Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı

Ziraat bankası 19. yüz yıl ortalarında Osmanlı Devletinin ekonomi yönünden batılı devletleri misal almasıyla eş güdümlü yabancı devletlerin bankalarının Osmanlı Devletinin toprakları içine girmeye başlamıştı. O dönemlerde ülkede kendi bankasını kurabilecek sermaye şimdilik yoktu. Bu yüzden ülkede yaşayanlar çok büyük sorun çekmekteydiler. Kredi veren şahıslar ise tüccar, toptancı, ihracatçı, komisyoncu, kabzımal ve köy bakkalı gibi detaylı ticaret erbabı olan insanlardı. Bu insanlara ise tefeci ve murabaha kredileri deniliyordu.

 

Bu kadar yüksek faiz ile veren insanlardan nerdeyse hiç kimse borç alamıyordu. Alsalar bile yarısı geri borcunu ödeyemiyordu. Bu yüzden devletin kendi zirai kredisini veren bir banka açması gerekiyordu. Bu haber gazetelerin başlıklarında yer bulmaktaydı. 1863 senesinde çiftçilerin yaptığı kaynakla Mitat Paşa öncülüğünde ”Memleket Sandıkları” diye adlandırılan şimdiki adı ziraat bankası olan bankanın esasını attılar.

ziraat bankası kredi oranları

Günümüzde Ziraat Bankası

Ziraat bankası bubugünümüzde hala Türkiye’ye elinden geldiğince desteklemek ve ekonomi bölümünde yardım etmektedir. Ziraat bankasının bubugünümüzde toplam 1773 şubesi bulunmaktadır. Yurt dışında ise toplam 23 adet şubesi vardır. Bu şubelerle insanlara elinden geldiği desteği vermeye çalışmaktadır. Ziraat bankasının 2017 seneının ekim ayında oluşturulan bir incelemeye göre toplam 6.5 milyar Türk lirası kar ettiği bulunmuştur. Ziraat bankasında toplam 24.558 adet çalışanı vardır. Ziraat bankası Türkiye’nin en büyük banka şirketlerinden bir tanesidir. Oldukça başarılı olan banka şu zamana kadar kadar pek çok mükafat kazanmıştır. Bu mükafatlerden birkaçının hususu ise ”Aksa Enerji Üretim (Aksa Doğalgaz Dağıtım, Kazancı Holding)” bu kategoride 1. olarak ayrılmıştır. Başka bir kategori ise ”İstanbul Yeni Havalimanı Projesi” bu kategoride gene 1. olarak ayrılmıştır. Bunun gibi pek çok mükafatleri ülkemize kazandırmıştır.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranı Nedir?

Vadeli hesap faiz seviyesi ikiye ayrılır. Bunlar şube oranları ve internet şube oranlarıdır. Şube civarlarına bakarsak 1-29 gün arası 1000 Türk lirası ve üzeri ve altı olursa ikisinde de %0 faiz olur. 30-31 gün arası 1000 Türk lirası altı %0 faiz ve 1000 Türk lirası üstü ise %3 faiz uygulanmaktadır. 1 sene vadeli 1 ayda bir faiz ödemeli olursa şayet yalnızca 1000 Türk lirası ve üzeri olursa %4.5 faiz uygulanır. 1 sene vadeli 6 ayda bir faiz ödemeli olursa gene 1000 Türk lirası ve üstünde %4.5 faiz uygulanmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın